hpv, آزمایش های پزشکی

ایا HPV در ازمایش خون مشخص می شود؟

ایا-HPV-در-ازمایش-خون-مشخص-می-شود؟

آزمایش خون نویدبخش در بررسی روند درمان سرطان گلو با HPV مثبت است. یک آزمایش خون حساس که توسط تیمی از محققان در مرکز سرطان روگل دانشگاه میشیگان ساخته شده است، نویدبخشی را برای پیش‌بینی اینکه آیا بیماران مبتلا به سرطان گلو HPV مثبت متاستاتیک ماه‌ها زودتر از اسکن‌های تصویربرداری استاندارد به درمان پاسخ خواهند داد، نشان می‌دهد.

بر اساس این مطالعه که در Oncotarget منتشر شده است و آزمایش را در گروه کوچکی از بیماران مبتلا به سرطان سلول سنگفرشی اوروفارنکس مرتبط با متاستاتیک ویروس پاپیلوم انسانی – نوعی سرطان سر و گردن که در پشت دهان و گلو ایجاد می شود – تأیید می کند.

ایا-HPV-در-ازمایش-خون-مشخص-می-شود؟

اگر آزمایش بتواند به سرعت مشخص کند که یک رویکرد درمانی کمکی نمی کند، می تواند به پزشکان اجازه دهد تا به موقع به دنبال درمان های جایگزین یا آزمایش های بالینی باشند. همچنین می‌تواند به طور بالقوه برخی از بیماران را ماه‌ها از عوارض جانبی ناشی از درمان ناکارآمد در امان نگه دارد.

انکولوژیست پل سویسیکی، یکی از نویسندگان ارشد این مطالعه، گفت: «در حال حاضر، تنها راهی که پزشکان می‌دانند آیا درمان مؤثر است یا خیر، این است که بیمار هر چند ماه یک بار اسکن تصویربرداری کند تا ببیند که آیا تومورهایش در حال کوچک شدن هستند یا خیر». و این کاملاً دقیق نیست زیرا برخی از سرطان‌ها چیزی را نشان می‌دهند که ما آن را پیشروی کاذب می‌نامیم، جایی که یک درمان موفقیت‌آمیز در واقع تومورها را قبل از کوچک شدن آنها بزرگ‌تر می‌کند.

مطالب مرتبط: آزمایش خون برای چکاپ روده

او ادامه داد: «هدف ما ایجاد آزمایشی بود که بتواند به ما بگوید که آیا یک درمان احتمالاً بعد از یک سیکل مؤثر است یا خیر». این تحقیق در بحبوحه افزایش بروز سرطان گلو ناشی از عفونت های ویروس پاپیلومای انسانی، که اغلب از طریق فعالیت جنسی منتشر می شود، انجام می شود. هنگامی که سرطان عود کرده یا در بدن گسترش می یابد، بیماران معمولاً فقط یک سال عمر می کنند. علاوه بر این، بیشتر درمان‌های موجود، مانند ایمونوتراپی، برای کمتر از ۲۰ درصد بیماران جواب می‌دهد و می‌تواند عوارض جانبی قابل توجهی داشته باشد.

ایا-HPV-در-ازمایش-خون-مشخص-می-شود؟

این آزمایش شکلی از “بیوپسی مایع” است که با تشخیص DNA ازاد شده از سلول های سرطانی بیمار در جریان خون آنها با استفاده از روشی به نام قطره دیجیتال PCR است که می تواند مقادیر بسیار کمی از DNA را برای تجزیه و تحلیل تقویت کند.

در این مطالعه بیش از ۱۰۰ نمونه گرفته شده در طی نزدیک به دو سال از ۱۶ بیمار مبتلا به سرطان پیشرفته که برای HPV 16، یکی از شایع‌ترین و پرخطرترین انواع عفونت HPV مثبت بود، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. هفت نفر از بیماران با رژیم های ایمونوتراپی تحت درمان قرار گرفتند. یازده بیمار تحت درمان شامل شیمی درمانی قرار گرفتند.

مطالب مرتبط: آزمایش خون برای چکاب ریه

محققان دریافتند که افزایش سطح DNA تومور در گردش با HPV مثبت پس از یک دوره درمانی، نشانگر عدم پاسخ سرطان به درمان است و اینکه DNA تومور را می‌توان ماه‌ها قبل از رشد تومور شناسایی کرد که می‌توان آن را در اسکن‌های تصویربرداری اندازه‌گیری کرد.

ایا-HPV-در-ازمایش-خون-مشخص-می-شود؟

آزمایش خون همچنین ممکن است برای تشخیص زودهنگام عود قبل از غیر قابل درمان شدن سرطان مفید باشد. بر اساس یافته‌های که  محققان در مجله Oral Oncology توضیح داده‌اند، DNA تومور در گردش خون بیماران مبتلا به سرطان گلو در مراحل اولیه وجود دارد. علاوه بر این، این آزمایش همچنین قادر به شناسایی بیماری عودکننده در یک بیمار بیش از یک سال قبل از شناسایی با رویکردهای استاندارد بود.

مطالب مرتبط: آزمایشات های خون برای سرطان سینه

کلام اخر

در گذشته هیچ نمونه خونی، ادراری، مقعدی یا دهانی وجود ندارد که بتواند HPV را تشخیص دهد. تنها راه تشخیص HPV مشاهده نمونه های سلولی در زیر میکروسکوپ است. زیرا ویروس HPV از طریق تماس پوست به پوست عبور می کند و پوست و سلول های مخاطی را آلوده می کند. اما در تحقیقات اخیر مشخص شده است که نمونه خون برای بررسی روند درمان برخی از سرطان های ایجاد شده توسط این ویروس و نمونه ادرار نیز برای تشخیص و غربالگری عفونت های مربوط به دستگاه تناسلی در زنان و مردان نیز قابل استفاده است.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *