آزمایش های پزشکی, چکاپ, داخلی, سلامت عمومی, قلب و عروق

چگونه نوار قلب بگیریم

چگونه نوار قلب بگیریم

الکتروکاردیوگرام (ECG)

الکتروکاردیوگرام (ECG) یک آزمایش ساده است که می تواند برای بررسی ریتم قلب و فعالیت الکتریکی شما استفاده شود.

حسگرهای متصل به پوست برای تشخیص سیگنال‌های الکتریکی تولید شده توسط قلب در هر بار ضربان قلب استفاده می‌شوند.

این سیگنال‌ها توسط یک دستگاه ضبط می‌شوند و توسط پزشک بررسی می‌شوند تا ببینند آیا غیرعادی هستند یا خیر. یک ECG ممکن است توسط متخصص قلب یا هر پزشکی که فکر می کند ممکن است با قلب خود مشکل داشته باشید تجویز شود .

شما میتوانید این آزمایش را توسط یک متخصص قلب و عروق در مطب شخصی اش یا بیمارستان انجام دهید .

می توان از آن برای بررسی علائم یک مشکل قلبی احتمالی مانند درد قفسه سینه، تپش قلب (ضربان ناگهانی قابل توجه قلب)، سرگیجه و تنگی نفس استفاده کرد.

  1. نوار قلب میتواند به یافتن مشکلات قلبی از جمله موارد زیر کمک کند :
  2. آریتمی – جایی که قلب خیلی آهسته، خیلی سریع یا نامنظم می‌زند یعنی همان از ریتم نرمال خارج شدن فعالیت قلب .
  3. بیماری عروق کرونر قلب – که در آن جریان خون قلب توسط تجمع مواد چرب مسدود یا قطع می شود.
  4. حملات قلبی – جایی که جریان خون به قلب به طور ناگهانی مسدود می شود.
  5. کاردیومیوپاتی – جایی که دیواره های قلب ضخیم یا بزرگ می شوند.
  6. همچنین می‌توان نوار قلب را در طول زمان برای چکاپ قلبی فردی که قبلاً به بیماری های قلبی مبتلا بوده است ویا داروهایی مصرف می‌کند که به طور بالقوه بر قلب و فعالیت آن اثر می‌گذارد، انجام دهید.

چگونه نوار قلب بگیریمنحوه انجام ECG

روش های مختلفی برای انجام ECG وجود دارد. به طور کلی، این آزمایش شامل اتصال تعدادی حسگر کوچک و چسبنده به نام الکترود به بازوها، پاها و قفسه سینه است این حسگر ها توسط سیم به دستگاه ضبط ECG متصل می شوند.

برای آمادگی در انجام نوار قلب نیاز به انجام کار خاصی نیست همچنین نیازی به ناشتایی نیست و می توانید از قبل به طور معمول غذا بخورید و و نوشیدنی  و آب و چای بنوشید بنوشید.

قبل از اینکه الکترودها متصل شوند، معمولاً باید لباس بالا تنه شامل پیراهن تیشرت بلوز مانتو و… خود را درآورید و سینه شما ممکن است نیاز به شیو مو یا تمیز کردن داشته باشدکه این حات بیشتر برای آقایان است . هنگامی که الکترودها در جای خود قرار گرفتند، ممکن است یک روپوش بیمارستانی یا گان برای پوشاندن بدن به شما  پیشنهاد شود.

این  آزمایش معمولاً فقط چند دقیقه طول می کشد، و شما میتوانید پس از انجام آن به منزل بازگردید یا اگر در حال حاضر در بیمارستان بستری هستید، به بخش بازگردید همچنین شما میتوانید با استفاده از خدمات نوار قلب در منزل لیماطب بدون وارد شدن در محیط آلوده بیمارستان و یا منتظر ماندن در صف های طولانی پزشک متخصص قلب، نوار قلب خود را در منزل انجام دهید  .

برای ثبت در خواست نوار قلب در منزل میتوانید در سایت در خواست خود را ثبت کنید و یا با تماس با شماره تلفن های ۴۴۴۴۳۱۴۸ و یا ۴۴۶۱۲۷۱۲ برای هماهنگی با ما اقدام نمایید .

انواع ECG

۳ نوع اصلی ECG وجود دارد:

  1. ECG در حال استراحت – در حالی که شما در یک موقعیت راحت دراز کشیده اید انجام می شود
  2. ECG استرس یا تست ورزش – در حالی که از دوچرخه ورزشی یا تردمیل استفاده می کنید انجام می شود
  3. یک ECG سرپایی (گاهی اوقات هولتر مانیتور نامیده می شود) – الکترودها به یک دستگاه کوچک قابل حمل که در کمر شما پوشیده می شود وصل می شوند تا قلب شما به مدت ۱ روز یا بیشتر در خانه یا بیمارستان تحت نظر باشد.

نوع ECG شما به علائم شما و مشکل قلبی مشکوک شما بستگی دارد.

به عنوان مثال، اگر علائم شما توسط فعالیت بدنی ایجاد شده باشد، ممکن است نوار قلب ورزشی یا تست ورزش توصیه شود، در حالی که اگر علائم شما غیرقابل پیش‌بینی باشد و در دوره‌های تصادفی و کوتاه رخ دهد، ECG سرپایی ممکن است مناسب‌تر باشد.

چگونه نوار قلب بگیریمضربان قلب با apple watch

همچنین می‌توانید یک دستگاه کوچک و قابل حمل با حسگرهایی که انگشتان خود را روی آن قرار می‌دهید تا ضربان قلب را بخوانید.

شما می توانید با استفاده از ساعت هوشمند اپل apple watch ضربان قلب خود را بررسی و کنترل کنید .

نتیجه نوار قلب

دستگاه ضبط نوار قلب معمولاً ریتم قلب و فعالیت الکتریکی شما را به صورت نمودار نمایش داده شده به صورت الکترونیکی یا چاپ شده روی کاغذ نشان می دهد.

برای ECG سرپایی، دستگاه ECG اطلاعات مربوط به قلب شما را به صورت الکترونیکی ذخیره می کند که پس از اتمام نتایج کاغذی به شما اده میشود .

ممکن است شما نتوانید فوراً نتایج ECG خود را دریافت کنید. موارد ضبط شده ممکن است نیاز به بررسی توسط پزشک متخصص داشته باشد تا ببیند آیا علائمی از مشکل احتمالی وجود دارد یا خیر. آزمایش‌های دیگری نیز ممکن است قبل از اینکه به شما بگوییم مشکلی وجود دارد مورد نیاز باشد.

ممکن است لازم باشد چند روز بعد به بیمارستان، کلینیک یا پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا نتایج خود را با پزشک در میان بگذارید و در صورت وجود مشکل شروع به درمان و یا پیشگیری شود .

چگونه نوار قلب بگیریم

آیا خطرات یا عوارض جانبی وجود دارد؟

ECG یک آزمایش سریع، ایمن و بدون درد است. در حین انجام آن هیچ برقی به بدن شما وارد نمی شود.

ممکن است هنگام برداشتن الکترودها از پوست شما کمی ناراحتی ایجاد شود – شبیه به برداشتن گچ چسبنده – و برخی افراد ممکن است در جایی که الکترودها متصل شده اند، راش خفیف ایجاد کنند.

ECG ورزش تحت شرایط کنترل شده انجام می شود. فردی که آزمایش را انجام می دهد به دقت شما را زیر نظر خواهد گرفت و اگر علائمی را تجربه کردید یا شروع به احساس ناخوشایندی کردید آزمایش را متوقف می کند.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر مهسا ماهان راد

دکتر مهسا ماهان راد از پزشکان به نام تهران در عرصه درمان و زیبایی میباشند ایشان توانستند با تلاش و پشت کار و همگام بودن با علم پزشکی روز دنیا تجارب پر باری از طبابت و زیبایی را به منصه ظهور بگذارند که به برخی از فعالیت های ایشان به صورت تیتر وار اشاره میکنیم: _پزشک زیبایی در مرکز لیزر نسیم شعبه امام خمینی _پزشک زیبایی در مرکز لیزر نسیم غرب _پزشک درمانگاه والفجر _پزشک اورژانس درمانگاه بانک شهر _پزشک بیمارستان فدائیان اسلام تامین اجتماعی   @drmahsamahanrad

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *