آزمایش های پزشکی

روش های خانگی انجام تست کرونا

شما در خانه می توانید با تهیه یک کییت رپید تست برمخصوص کرونا تست کرونای خود را انجام دهید. دراین مقاله ابتدا اساس کار رپید تست ها به شما معرفی خواهد شد و سپس نحوه استفاده و نحوه خواندن نتایج از روی کیت به شما اموزش داده خواهد شد.

تست فوری PCR(Rapid Test Covid 19)

تست سریع تشخیص آنتی ژن اختصاصی کووید-۱۹ یک روش لترال فلو (Lateral Flow) ایمنواسی است. سنجش های بر پایه لترال فلو  (LFAs) ابزارهای تشخیصی یکبار مصرف هستند که می توانند برای نشانگرهای زیستی در نمونه هایی از قبیل بزاق، خون، ادرار و مواد غذایی به کار روند. هر تست لترال فلو دارای اجزایی از قبیل : پد نمونه ، پد مزدوج، غشا و پد جاذب است.

این روش برای تشخیص کیفی آنتی ژن های SARS-CoV-2 در نمونه های سواب نازوفارنکس انسان استفاده می شود. در این روش، آنتی ژن های ویروس کرونا با نانوذرات پوشانده شده و با آنتی بادی موجود در آزمایش واکنش می دهند. انتی ژن و انتی بادی به علت خاصیت مویینگی در غشای نوار در اثر کروماتوگرافی، به سمت جلو حرکت می کنند و در منطقه خط تست (T) بهم متصل می شوند و یک خط رنگی روی نوار آزمایش ایجاد می کنند که نشان دهنده نتیجه مثبت است. اگر در نمونه بیمار آنتی ژن ها وجود نداشته باشند، این خط رنگی در منطقه خط آزمایش (T) ظاهر نمی شود که نشان دهنده نتیجه منفی است. در منطقه خط کنترل (C)  همیشه یک خط رنگی ظاهر می شود که بیانگر اینست که تست به درستی انجام شده است و اجزای کیت به درستی عمل کرده اند.

مزیت های کیت های (Rapid Test Covid 19):

  1. حساسیت و اختصاصیت بسیار بالایی دارد.
  2. فقط در ۱۵ دقیقه زمان لازم است تا نتایج ان مشخص شود.
  3. به راحتی قابل دسترس است.

روش استفاده از کیت تشخیص کرونا

سواب استریل را از طریق سوراخ بینی به موازات کام وارد کنید ، تا زمانی که با نازوفارنکس تماس بگیرید. سپس آن را از حفره بینی خارج کنید. سواب را در بافر استخراج قرار داده و حدود ۱۰ ثانیه بچرخانید. سواب را از بافر خارج کرده و انتهای آن را به خوبی بفشارید تا تمامی مایع درون آن خارج گردد . سپس دو  قطره از نمونه استخراج شده را به خوبی به چاهک نمونه اضافه کنید. ۱۵ دقیقه صبر کنید و نتایج را بخوانید.

تفسیر نتایج کیت تشخیص کرونا

  • نتیجه مثبت: دو خط رنگی ظاهر می شود. یک خط رنگی باید همیشه در منطقه کنترل (C) ظاهر شود و یک خط دیگر باید در منطقه آزمون (T) باشد.
  • نتیجه منفی: فقط یک خط رنگی در منطقه کنترل (C) ظاهر می شود.
  • نتیجه نامعتبر: خط کنترل ظاهر نمی شود. ممکن است به دلیل حجم ناکافی محلول و یا تکنیک های نادرست در فرایندها باعث عدم وجود خط کنترل شود.

کلام آخر

توجه داشته باشید که تست سریع آنتی ژن COVID-19 فقط وجود آنتی ژن های SARS-CoV-2 در نمونه را نشان می دهد و نباید به عنوان تنها معیار تشخیص عفونت های SARS-CoV-2 مورد استفاده قرار گیرد. نتایج بدست آمده از کیت تشخیص کرونا باید با سایر یافته های بالینی حاصل از سایر آزمایش ها و ارزیابی ها مطابقت داده شود.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *