آزمایش های پزشکی, چکاپ

تست سریع کرونا

تست-سریع-کرونا

RT- PCR، تست الیزا و رپید تست ها مهمترین تست های تشخیصی انتی ژن و انتی بادی کرونا هستند. در RT-PCR با تکثیر ژنوم ویروس در شرایط ازمایشگاهی با کمک دستگاه RT- PCR ویروس کرونا تشخیص داده می شود. روش RT-PCR روشی بسیار دقیق و حساس است که تیتر ویروس در نمونه بیمار مورد بررسی قرار می گیرد.

این در حالی است که برای تشخیص انتی بادی در افرادی که در گذشته به این بیماری مبتلا شده اند یا در تماس با فرد بیمار بوده اند، از روش الیزا استفاده می شود. اما برای تشخیص انتی ژن های ویروس کرونا ا ز رپید تست ها استفاده می شوند. آنتی ژن در واقع به عنوان بخشی از ساختمان ویروس محسوب می شود و سیستم ایمنی بدن فرد انها را به عنوان عامل بیگانه تلقی می کند و علیه انتی بادی تولید می کند.

رپید تست ها کیت های هستند که براساس تکنیک lateral flow ایمنوانسی طراحی شده اند و می توان حضور یا عدم حضور انتی ژن های ویروس را ردیابی کرد. این نوع کیت ها نیازی به دستگاه خاصی ندارند و شما در منزل می توانید به راحتی ان را انجام دهید. ما در این مقاله ابتدا نحوه نمونه گیری صحیح و سپس نحوه استفاده از رپید تست آنتی ژن و در اخر نیز نحوه خواندن جواب از روی کیت به شما اموزش داده می شود.

اگر فردی به هر نحوی در تماس ویروس قرار گرفته باشد، یعنی اینکه چه به بیماری کرونا مبتلا شده باشد یا اینکه در تماس با فرد مبتلا قرار گرفته می شود، ردیابی انتی ژن ها این ویروس در بدن فرد مورد نظر قابل انجام است. حالا سوال اینجاست که اساس کار این نوع کیت ها چگونه است و این کیت ها چطور این نوع انتی ژن ها را تشخیص می دهند. اول بایستس بدانیم که چه چیزی به آنتی ژن ها متصل می شود و انها را قابل ردیابی می کند؟

همانطور که می دانید در بدن فرد بیمار ساختارهای ویروسی که ما انها را به عنوان انتی ژن می شناسیم باعث تحریک سیستم ایمنی بدن فرد می شوند و بدن علیه آنها آنتی بادی تولید می کنند. حالا انتی بادی چیه؟ برای پاسخ به این سوال بایستی گفت آنتی بادی ها ساختارهای پروتئینی هستند که شبیه حرف Y انگلیسی هستند و از دو سر به آنتی ژن متصل می شوند و از این طریق مانع انتشار ویروس در بدن می شود.

آموزش-استفاده-از-تست-سریع-کرونا

راهنمایی و آموزش استفاده از تست سریع کرونا در منزل

بعد از تهیه کیت، دست های خود را با اب و صابون بشوئید. سپس سواب استریل را از کاور جدا کرده و ان را وارد حفره بینی خود کنید. بعد از تماس سواب به نازوفارنکس، سواب را از بینی خارج کنید و ان را حدودا یک دقیقه آن را داخل بافر مخصوص کیت قرار دهید. سواب را از بافر خارج کنید، سپس دو قطره از نمونه را به چاهک نمونه اضافه کنید. ۱۵ دقیقه صبر کنید و نتایج را بخوانید. بعد از پایان کار دست های خود را مجددا با اب و صابون بشوئید و کیت و تمام وسایل ان را داخل یک کیسه زیپ دار قرار داده و داخل سطل زباله قرار دهید. روی نوار تست آنتی بادی ضد ویروس کرونا نصب شده است، در صورتی که آنتی ژن COVID-19 در بدن شما وجود داشته باشد، این انتی بادی ها به آن آنتی ژن ها متصل می شوند.

نحوه انجام تست کرونا سریع

چگونگی انجام تست کرونا سریع

نحوه خواندن نتایج تست در کیت های رپید تست

خواندن-نتایج-تست-در-کیت-های-رپید

نتیجه مثبت

دو خط رنگی ظاهر می شود. یک خط رنگی باید همیشه در منطقه کنترل (C) و یک خط دیگر در منطقه تست(T) ظاهر می شود.

نتیجه منفی

فقط یک خط رنگی در منطقه کنترل (C) ظاهر می شود.

نتیجه اشتباه

عدم استفاده از مقدار کافی نمونه و یا طراحی اشتباه کیت در کارخانه باعث می شود که هیچ خطی حتی خط کنترل نیز ظاهر نشود که در این حالت بایستی تست را با کیت دیگری دوباره تکرار کرد.

مزیت تست آنتی ژن

  1. در کوتاهترین زمان ممکم نتیجه ازمایش مشخص می شود.
  2. نیاز به ابزار و مهارت خاصی ندارد به راحتی از داروخانه ها قابل دسترسی است.

معایب تست آنتی ژن

برخلاف آزمایشPCR، آزمایش آنتی ژن فقط می تواند تعیین کند که آیا یک ویروس فعال در بدن شما وجود دارد یا خیر و از طرفی هم در این تست نمی توان مقادیر کمی از ویروس یا موارد بدون علامت را به همان دقتی که آزمایش PCR می تواند تشخیص دهد. تست سریع دقت کمتری دارد و احتمال منفی کاذب بیشتر است. بعلاوه، این آزمایش تنها زمانی مشخص می‌شود که ویروس در بدن شما فعال باشد، به این معنی که تشخیص موارد بدون علامت – زمانی که کسی هیچ علامتی نداشته باشد – با آزمایش آنتی ژن دشوارتر است.

تفاوت-رپید-تست-با-PCR

تفاوت رپید تست با PCR

اگرچه هر دو آزمایش برای نشان دادن عفونت‌های فعال COVID-19 طراحی شده‌اند، اما این کار را به یک شکل انجام نمی‌دهند. آزمایش رپید تست قطعات پروتئینی همراه با ویروس کرونا SARS-CoV-2 را شناسایی می کند و نیازی به تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی و دستگاه و مواد خاصی ندارد و به راحتی توسط خود فرد قابل انجام است حتی خود فرد هم می تواند انتیجه ان را بخواند.

این در حالی است که آزمایش PCRماده ژنتیکی مخصوص SARS-CoV-2 را تشخیص می‌دهد و نمونه باید در یک آزمایشگاه پزشکی و با استفاده از دستگاه RT- PCR وپرسنل مجرب و کیت ها ی استخراج و  RT- PCR که معمولا هزینه بالایی دارند، انجام می شود. یکی دیگر از مهمترین تفاوت های بین آزمایش رپید تست و آزمایش PCR مدت زمان لازم برای انجام ازمایش و اعلام نتیجه است.

آزمایش رپید تست در عرض ۱۵ دقیقه انجام می شود این در حالی است که برای انجام آزمایش PCR چند ساعت زمان لازم است. تفاوت مهم دیگر بین این دو تست میزان دقت است. کارشناسان می گویند که آزمایش رپید تست به احتمال زیاد برای بیمارانی که آزمایش COVID-19 مثبت دارند،  دقیق است ولی تا ۵۰ درصد احتمال نتایج منفی کاذب را دارد. به همین دلیل، ممکن است پزشک شما توصیه کند که در صورت منفی بودن آزمایش و داشتن علائم، آزمایش PCR انجام دهید.

مطالب مرتبط:

 روش و نحوه انجام تست PCR

تفاوت رپید تست با PCR

انجام تست رایگان PCR

تست PCR  کرونا چیست؟

روش های خانگی انجام تست کرونا

کلام آخر

من دکتر نصیری به همراه لیما طب در مطالب بالا به بررسی موضوعاتی مانند راهنمایی و آموزش استفاده از تست سریع کرونا در منزل، نحوه خواندن نتایج تست در کیت های رپید تست، مزیت تست آنتی ژن، معایب تست آنتی ژن، تفاوت رپید تست با PCR و بسیاری مطالب دیگر پرداختم تا اطلاعات کامل و دقیقی در مورد تست و آزمایش کرونابدست آورده باشید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *