قلب و عروق

BUN (Blood Urea Nitrogen) چیست؟

bun1

تست BUN میزان نیتروژن اوره در خون را اندازه گیری می کند.  نیتروژن اوره یک ماده زائد است که کلیه ها از خون خارج می کنند. سطوح BUN بالاتر از حد طبیعی ممکن است نشانه ای از عدم عملکرد صحیح کلیه ها باشد.

آزمایش BUN (نیتروژن اوره خون) چیست؟

BUN یا آزمایش نیتروژن اوره خون می تواند اطلاعات مهمی در مورد عملکرد کلیه ها ارائه دهد. وظیفه اصلی کلیه ها حذف مواد زائد و مایعات اضافی از بدن است. اگر بیماری کلیوی دارید، این مواد زائد می توانند در خون شما جمع شوند و با گذشت زمان ممکن است به مشکلات جدی تری مانند فشار خون بالا، کم خونی و بیماری قلبی منجر شود. در واقع می توان گفت که آزمایش BUN  در تشخیص اولیه بیماری های کلیوی قبل از بروز علائم به ما کمک می کند. همانطور که می دانید هرچه تشخیص یک بیماری زودتر انجام شود، درمان سریعتر و با هزینه کمتری صورت می گیرد. بنابراین این ازمایش از جنبه های زیادی اهمیت دارد.

نام‌های دیگر آزمایش: BUN  آزمایش نیتروژن اوره

آزمایش BUN چه کاربردی دارد؟

آزمایش BUN جزیی از آزمایشات پانل متابولیک جامع است که می تواند به تشخیص بیماری های کلیوی کمک کند.

چرا باید تست BUN انجام دهیم؟

پزشک این آزمایش را به عنوان بخشی از یک معاینه معمولی و یا زمانیکه که مشکل کلیوی دارید و یا در معرض خطر ابتلا به مشکلات کلیوی هستید، تجویز می کند. مشکلات کلیوی در مراحل اولیه بیماری معمولاً بدون علامت هستند. مواردی که احتمال ابتلا به بیماری های کلیوی را افزایش می دهند، عبارتند از:

 • سابقه خانوادگی
 • دیابت
 • فشار خون بالا
 • بیماری قلبی
 • علائم اولیه بیماری های کلیوی که عبارتند از:تکرر ادرار، خارش، خستگی، تورم در پاها یا مچ پا، گرفتگی عضلات، اختلال در خواب

BUN

نحوه انجام تست BUN و اقدامات لازم قبل از انجام این ازمایش

برای انجام این ازمایش به نمونه خون نیاز است که برای ان یک پرسنل مجرب با استفاده از یک سوزن کوچک از رگ بازوی شما نمونه خون می گیرد. پس از وارد کردن سوزن، مقدار کمی خون در یک لوله آزمایش یا ویال جمع آوری می شود. نمونه گیری معمولا کمتر از پنج دقیقه طول می کشد.

برای آزمایش BUN آمادگی خاصی لازم نیست. اما اگر پزشک آزمایش‌های دیگری را بر روی نمونه خون تجویز کرده باشد برای فاکتورهای دیگر ممکن است لازم باشد ۸ تا ۱۲ ساعت قبل از آزمایش ناشتا باشید.

مقدار نرمال BUN

مقدار نرمال BUN بین ۶ تا ۲۰ میلی گرم در دسی لیتر است. بایستی توجه داشت که مقادیر نرمال ممکن است در آزمایشگاه های مختلف متفاوت باشد.

تفسیر نتایج آزمایش BUN

سطح بالای نیتروژن اوره خون بیانگر اینست که کلیه ها خوب کار نمی کنند. اما نتایج غیرطبیعی همیشه به این معنی نیست که شما بیمار هستید و به درمان نیاز دارید.

سطوح بالاتر از حد طبیعی BUN بیانگر:

 • کم آبی
 • سوختگی
 • مصرف داروها
 • رژیم غذایی با پروتئین بالا
 • افزایش سن

کلام اخر

تست BUN فاکتوری است که برای بررسی عملکرد کلیه ها استفاده می شود. در صورت تشخیص اولیه بیماری کلیوی، پزشک برای تشخیص دقیق تر ازمایشات تکمیلی را صادر می کند که عبارتند از:

 • کراتینین: کراتینین یکی دیگر از مواد زائد است که کلیه ها ان را از بدن خارج می کند.
 • GFR (نرخ فیلتراسیون گلومرولی) در این ازمایش مقدار خون فیلتر شده توسط کلیه ها اندازه گیری می شود.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *