سلامت جسم

اندازه گیری چربی بدن

اندازه گیری چربی بدن

۱۰ تا از بهترین روش های اندازه گیری درصد چربی بدن

  1. کولیس پوستی

برای بیش از ۵۰ سال از اندازه گیری پوست برای تخمین چربی بدن استفاده شده است. کولیس های پوستی ضخامت چربی زیر پوست شما – چربی زیر پوست – را در نقاط خاصی از بدن اندازه گیری می کنند. اندازه گیری ها در ۳ یا ۷ محل مختلف بدن انجام می شود.  برای زنان، عضله سه سر، ناحیه بالای استخوان لگن و ران یا شکم برای اندازه گیری ۳ محل استفاده می شود.

برای اندازه گیری ۷ محل در زنان، قفسه سینه، ناحیه نزدیک زیر بغل و ناحیه زیر تیغه شانه نیز اندازه گیری می شود. برای مردان، ۳ محل عبارتند از قفسه سینه، شکم و ران، یا قفسه سینه، سه سر و ناحیه زیر کتف. برای اندازه گیری ۷ محل در مردان، نواحی نزدیک زیر بغل و زیر تیغه شانه نیز اندازه گیری می شود.

اندازه گیری دور بدن

  1. ۲. اندازه گیری دور بدن

شکل بدن از فردی به فرد دیگر متفاوت است و شکل بدن شما اطلاعاتی در مورد چربی بدن شما ارائه می دهد.

اندازه گیری دور برخی از اعضای بدن یک روش ساده برای تخمین چربی بدن است. به عنوان مثال، ارتش ایالات متحده از یک محاسبه چربی بدن استفاده می کند که به سادگی به سن، قد و چند اندازه گیری دور فرد نیاز دارد. برای آقایان از دور گردن و دور کمر در این معادله استفاده می شود. برای خانم ها دور باسن نیز لحاظ شده است.

  1. جذب سنجی اشعه ایکس با انرژی دوگانه (DXA)

همانطور که از نام آن پیداست، DXA از اشعه ایکس دو انرژی مختلف برای تخمین درصد چربی بدن شما استفاده می کند. در طول اسکن DXA، تقریباً ۱۰ دقیقه به پشت دراز می‌کشید در حالی که رادیوگرافی از روی شما اسکن می‌کند. میزان تشعشع حاصل از اسکن DXA بسیار کم است. تقریباً همان مقداری است که در طول سه ساعت از زندگی عادی خود دریافت می کنید.

DXA همچنین برای ارزیابی تراکم استخوان استفاده می شود و اطلاعات دقیقی در مورد استخوان، توده بدون چربی و چربی در نواحی جداگانه بدن (بازوها، پاها و تنه) ارائه می دهد.

  1. توزین هیدرواستاتیک

این روش که با نام توزین زیر آب یا هیدرودانسیتومتری نیز شناخته می شود، ترکیب بدن شما را بر اساس چگالی آن تخمین می زند. این تکنیک شما را در حالی که زیر آب هستید پس از بازدم تا حد ممکن هوا از ریه‌ها وزن می‌کند. همچنین زمانی که در خشکی هستید وزن می‌کنید و میزان هوای باقی‌مانده در ریه‌ها پس از بازدم تخمین یا اندازه‌گیری می‌شود. تمام این اطلاعات برای تعیین چگالی بدن شما وارد معادلات می شود. سپس از چگالی بدن شما برای پیش بینی درصد چربی بدن شما استفاده می شود.

پلتی سموگرافی جابجایی هوا

  1. پلتی سموگرافی جابجایی هوا (Bod Pod)

شبیه به وزن کشی هیدرواستاتیک، پلتیسموگرافی جابجایی هوا (ADP) درصد چربی بدن شما را بر اساس چگالی بدن شما تخمین می زند. با این حال، ADP از هوا به جای آب استفاده می کند. رابطه بین حجم و فشار هوا به این دستگاه اجازه می دهد تا چگالی بدن شما را پیش بینی کند. در حالی که فشار هوای داخل محفظه تغییر می کند، چند دقیقه داخل یک محفظه تخم مرغی شکل می نشینید. برای به دست آوردن اندازه‌گیری‌های دقیق، باید در طول آزمایش لباس‌های تنگ یا لباس شنا بپوشید.

  1. تجزیه و تحلیل امپدانس بیوالکتریکی (BIA)

دستگاه های BIA نحوه واکنش بدن شما به جریان های الکتریکی کوچک را تشخیص می دهند. این کار با قرار دادن الکترود روی پوست شما انجام می شود. برخی از الکترودها جریان را به بدن شما می فرستند، در حالی که برخی دیگر سیگنال را پس از عبور از بافت های بدن دریافت می کنند. جریان های الکتریکی به دلیل محتوای آب بیشتر در ماهیچه راحت تر از چربی حرکت می کنند.شما میتوانید از خدمات آزمایشات و چکاب پزشکی در منزل استفاده نماییید.

دستگاه BIA به طور خودکار پاسخ بدن شما به جریان های الکتریکی را وارد معادله ای می کند که ترکیب بدن شما را پیش بینی می کند. بسیاری از دستگاه های مختلف BIA وجود دارند که از نظر هزینه، پیچیدگی و دقت بسیار متفاوت هستند.

  1. طیف سنجی زیست امپدانس (BIS)

BIS شبیه BIA است زیرا هر دو روش پاسخ بدن به جریان های الکتریکی کوچک را اندازه گیری می کنند. دستگاه های BIS و BIA شبیه به هم هستند اما از فناوری های متفاوتی استفاده می کنند.

BIS از تعداد بسیار بیشتری جریان الکتریکی نسبت به BIA، علاوه بر فرکانس‌های بالا و پایین، برای پیش‌بینی ریاضی مقدار مایع بدن شما استفاده می‌کند. با این حال، مانند BIA، BIS از اطلاعات مایعات بدنی که جمع آوری می کند برای پیش بینی ترکیب بدن شما بر اساس معادلات استفاده می کند.

  1. ۸. میوگرافی امپدانس الکتریکی (EIM)

میوگرافی امپدانس الکتریکی روش سومی است که پاسخ بدن شما به جریان های الکتریکی کوچک را اندازه گیری می کند. با این حال، در حالی که BIA و BIS جریان را در کل بدن شما ارسال می کند، EIM جریان را از طریق مناطق کوچکتر بدن شما ارسال می کند.

این دستگاه ها در قسمت های مختلف بدن قرار می گیرند تا چربی بدن آن نواحی خاص را تخمین بزنند. از آنجایی که این دستگاه مستقیماً روی نواحی خاصی از بدن قرار می گیرد، شباهت هایی به کولیس های پوستی دارد، اگرچه فناوری ها بسیار متفاوت هستند.

اسکنرهای سه بعدی بدن

  1. اسکنرهای سه بعدی بدن

اسکنرهای بدن سه بعدی از حسگرهای مادون قرمز برای مشاهده دقیق شکل بدن شما استفاده می کنند. حسگرها یک مدل سه بعدی از بدن شما تولید می کنند.

برای برخی از دستگاه ها، در حالی که حسگرها شکل بدن شما را تشخیص می دهند، چند دقیقه روی یک سکوی چرخان می ایستید. دستگاه های دیگر از حسگرهایی استفاده می کنند که در اطراف بدن شما می چرخند.

سپس معادلات اسکنر درصد چربی بدن شما را بر اساس شکل بدن شما تخمین می زند.  به این ترتیب، اسکنرهای بدن سه بعدی شبیه اندازه گیری دور هستند. با این حال، مقدار بیشتری از اطلاعات توسط یک اسکنر سه بعدی ارائه می شود.

  1. ۱۰. مدل های چند محفظه (استاندارد طلایی)

مدل های چند محفظه ای به عنوان دقیق ترین روش ارزیابی ترکیب بدن در نظر گرفته می شوند. این مدل ها بدن را به سه یا چند قسمت تقسیم می کنند. رایج ترین ارزیابی ها مدل های ۳ محفظه و ۴ محفظه نامیده می شوند. این مدل‌ها به آزمایش‌های متعددی نیاز دارند تا تخمین‌هایی از توده بدن، حجم بدن، آب بدن و محتوای استخوان به دست آورند.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *