آزمایش های پزشکی

آزمایش خون برای تشخیص HPV

آزمایش خون برای تشخیص HPV

عفونت ویروس پاپیلومای انسانی (عفونت HPV) عفونتی است که توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. اکثر عفونت های HPV هیچ علامتی ایجاد نمی کنند و خود به خود برطرف می شوند.  HPV16 و HPV18 شایع ترین نوع انکوژن HPV هستند که مسئول حدود ۷۰ درصد از سرطان های دهانه رحم هستند. عفونت HPV توسط ویروس پاپیلومای انسانی، یک ویروس DNA دار از خانواده ویروس پاپیلوم، که بیش از ۱۷۰ نوع آن شناخته شده است، ایجاد می شود. معمولاً از طریق تماس مستقیم پوست به پوست منتقل می‌شوند. رابطه جنسی مقعدی و واژینال رایج‌ترین روش های انتقال این ویروس ها هستند. گاهی ممکن است در دوران بارداری از مادر به جنین سرایت کند. افراد می توانند با بیش از یک نوع HPV آلوده شوند.

مطالب مرتبط: آزمایش تیروکسین (T4) چیست؟

آزمایش خون برای HPV

چرا آزمایش خون برای HPV انجام نمی شود؟

انجمن سرطان آمریکا (ACS) بیان می کند که HPV از طریق خون یا مایعات بدن مانند مایع منی منتقل نمی شود. خون، ادرار، نمونه های مقعد یا حفره دهانی نمی توانند HPV را تشخیص دهند و تنها راه تشخیص HPV مشاهده نمونه های سلولی از دهانه رحم در زیر میکروسکوپ است.

برای تایید HPV چه آزمایشاتی لازم است؟

  1. کولپوسکوپی، روشی که در آن پزشک از یک ابزار بزرگ‌نمایی ویژه (کولپوسکوپ) برای مشاهده واژن و دهانه رحم استفاده می‌کند.
  2. بیوپسی دهانه رحم، روشی است که در آن پزشک نمونه‌ای از بافت دهانه رحم را برای بررسی زیر میکروسکوپ می‌گیرد.
  3. آزمایشات همزمان HPV و پاپ اسمیر

تست تشخیص HPV براساس انتی بادی

تست تشخیص HPV براساس انتی بادی

تست سریع HPV آنتی بادی LOMINA یک روش ایمونواسی جریان جانبی است که امروزه برای تشخیص آنتی‌بادی‌های IgG علیه HPV16 و HPV18 ویروس پاپیلومای انسانی کاربرد دارد. از سال ۲۰۰۷، واکسیناسیون HPV به طور گسترده در کشورهای توسعه یافته و همچنین در برخی از کشورهای در حال توسعه در دسترس بوده است.

واکسن‌های پیشگیری از عفونت HPV، مهمترین عامل کاهش سرطان دهانه رحم هستند. Cervarix، Gardasil و Gardasil-9 سه واکسن HPV تایید شده توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده هستند که باعث ایجاد ایمنی در برابر HPV16 و HPV18 می شوند. مطالعات قبلی نشان داده اند که واکسن Cervarix و Gardasil سطوح بالایی از آنتی بادی های خنثی کننده علیه آنتی ژن HPV، به ویژه IgG و IgA را القا می کنند. وجود آنتی بادی‌های HPV IgG در خون، سرم یا پلاسمای انسان ممکن است وضعیت ایمن‌سازی HPV را نشان دهد. تست سریع HPV IgG از آنتی ژن های HPV16 و HPVl 8 برای شناسایی آنتی بادی های IgG علیه ویروس پاپیلومای انسانی استفاده می کند. این آزمایش برای نمونه های سرم، پلاسما و خون کامل به مدت ۱۵ دقیقه استفاده می شود. قابل ذکر است این نوع ازمایش ها برای تشخیص میزان ایمنی بدن فرد در مقابل این نوع ویروس کاربرد دارد و برای تشخیص این نوع ویرس کاربرد ندارد.

مطالب مرتبط: سدیم (Na) چیست؟

دستگاه LOMINA تست سریع آنتی بادی HPV آنتی بادی های خاص IgG را برای ویروس پاپیلومای انسانی از طریق تفسیر میزان تغییر رنگ در نوار داخلی تشخیص داده می شوند. آنتی بادی های ضد IgG انسانی در قسمت غشاء نوار بی حرکت می شوند و سپس آنتی ژن های HPV16 و HPV18 با ذرات رنگی نوار، کونژوگه می شوند.

هنگامی که نمونه و سپس بافر به چاهک نمونه اضافه می شود، آنتی بادی های اختصاصی IgG، در صورت وجود، به کونژوگه های HPV روی پد نمونه متصل می شوند. همانطور که نمونه در امتداد نوار حرکت می کند و با معرف های روی غشاء تعامل می کند، کمپلکس توسط آنتی بادی های ضد IgG انسانی که در ناحیه تشخیص تثبیت شده اند، جذب می شود. پیوند رنگی در ناحیه آزمایش تشکیل می شود. وجود باند رنگی نشان دهنده نتیجه مثبت و عدم وجود آن نشان دهنده نتیجه منفی است. همانطور که مایع به پایین نوار تست مهاجرت می کند، خط کنترل ظاهر می شود.

مطالب مرتبط: آزمایش تیروکسین (T4) چیست؟

کلام آخر

هیچ سواب یا آزمایش خونی برای آزمایش HPV وجود ندارد. پزشک جهت بررسی وضعیت سلامت جنسی فرد قادر به تشخیص ویروس های پوستی، HPV یا HSV (تبخال تناسلی) نیست. تشخیص HPV تنها در صورتی امکان‌پذیر است که فردی زگیل‌های قابل مشاهده روی پوست تناسلی داشته باشد یا اینکه نتایج ازمایش اسمیر دهانه رحم غیرطبیعی باشد.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *