آزمایش های پزشکی

ایا تست های سریع کرونا دقیق است؟

تست سریع کرونا چقدر دقیق است؟

برای تشخیص کرونا چند نوع تست وجود دارد که براساس نوع نمونه، نوع تست انتخاب می شود. برای سواب بینی و حلق از روش RT-PCR انجام می شود که یک روش دقیق و بسیار حساس است. در این روش فرد هم از لحاظ کمی و هم از لحاظ کیفی از نظر ابتلا به ویروس کرونا مورد بررسی قرار می گیرد بطوری که حتی می توان تیتیر ویروس ( سیکلی که ویروس به بیشترین مقدار خود رسیده و با کمک دستگاه قابل ردیابی است).

روش RT-PCR روشی زمان بر است که برای اعلام نتایج چند ساعت نیاز است. روش های دیگری که برای تست کووید ۱۹ مورد استفاده قرار می گیرند بعنوان رپید تست انتی ژن یا تست سریع تشخیص انتی ژن کووید محسوب می شوند که کمتر از نیم ساعت نتایج ان مشخص می شود. اما این روش ها دقیق نیست، چرا که در برخی موارد جواب منفی کاذب می دهد و برای قطعی بودن نتایج منفی کرونا بایستی تست RT-PCR انجام داد.

تست سریع آنتی ژن کرونا

این آزمایش سریع یا رپید تست که تست آنتی ژن نامیده می شود، حضور پروتئین هایی را که در قسمت بیرونی ویروس یافت می شوند را مورد بررسی قرار می دهند. اگر فردی به ویروس کرونا مبتلا شده باشند، انتی ژن ها این ویروس در بدن فرد بیمار قابل ردیابی است . آنتی بادی ها پروتئین های هستند که به پروتئین آنتی ژن متصل می شوند و با ویروس مبارزه می کنند.

برای این کار نمونه سواب بینی خود را در یک مایع به  حالت سوسپانسیون در اورید و سپس روی یک نوار تست قرار دهید. نوار تست مانند یک آنتی بادی عمل می کند – اگر آنتی ژن COVID-19 در بدن شما وجود داشته باشد، این انتی بادی ها به آن آنتی ژن ها متصل می شوند و یک خط روی نوار تست ظاهر می شود. این بدان معنی است که شما برای COVID-19 مثبت هستید. اگر هیچ آنتی ژنی در بدن شما وجود نداشته باشد، هیچ خطی ظاهر نمی شود، اغلب به این معنی است که شما برای ویروس منفی هستید. علاوه براین تست ها، تست الیزا نیز انجام می شود که در این تست میزان تیتر انتی بادی محاسبه می شود. در این تست مقدار انتی بادی موجود در بدن فردی که در گذشته به این ویروس الوده شده یا در تماس با فرد بیمار بوده است، محاسبه می شود.

مزیت تست آنتی ژن

  1. نتیجه در حدود ۱۵ دقیقه طول می کشد.
  2. انجام این کار به تنهایی به اندازه کافی آسان است.
  3. با نتایج سریع‌تر به کند کردن گسترش ویروس‌های مسری مانند COVID-19 کمک می‌کند.

معایب تست آنتی ژن

برخلاف تست PCR، آزمایش آنتی ژن فقط می تواند تعیین کند که آیا یک ویروس فعال در بدن شما وجود دارد یا خیر و از طرفی هم در این تست نمی توان مقادیر کمی از ویروس یا موارد بدون علامت را به همان دقتی که آزمایش PCR می تواند تشخیص دهد. تست سریع دقت کمتری دارد و احتمال منفی کاذب بیشتر است. بعلاوه، این آزمایش تنها زمانی مشخص می‌شود که ویروس در بدن شما فعال باشد، به این معنی که تشخیص موارد بدون علامت – زمانی که کسی هیچ علامتی نداشته باشد – با آزمایش آنتی ژن دشوارتر است.

تست های سریع برای تشخیص کووید ۱۹ چقدر دقیق هستند؟ کدام تست کرونا دقیق تر و بهتر است؟

با توجه به اینکه رپید تست انتی ژن منفی کاذب می دهد و دقت و حساسیت تست PCR نسبت به سایر تست ها بیشتر است ، از این رو تست PCR ارجعیت دارد.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *