سلامت عمومی

آنتی بادی ها

آنتی بادی ها یا ایمونوگلوبولین پروتئین های محافظی هستند که توسط سیستم ایمنی بدن شما تولید می شوند. آنتی بادی ها به آنتی ژن ها (مواد خارجی) – مانند باکتری ها، قارچ ها، ویروس ها و سموم- متصل می شوند و آنها را از بدن شما خارج می کنند.

آنتی ژن و آنتی بادی

آنتی ژن و آنتی بادی

آنتی ژن یک ماده خارجی است که وارد بدن شما می شود. این می تواند شامل باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها، آلرژن ها، سم و سایر سموم مختلف باشد. آنتی بادی پروتئینی است که توسط سیستم ایمنی بدن برای حمله و مبارزه با این آنتی ژن ها تولید می شود.

چگونه آنتی بادی ها با آنتی ژن ها مبارزه می کنند؟

مولکول های روی سطوح آنتی ژن ها با مولکول هایی که به طور طبیعی در بدن شما یافت می شوند متفاوت است. بنابراین، هنگامی که یک آنتی ژن وارد بدن شما می شود، سیستم ایمنی شما بلافاصله آن را تشخیص می دهد. به منظور حمله به این مهاجم آنتی ژن، سیستم ایمنی بدن شما را برای محافظت از آنتی بادی فرا می خواند.

مطالب مرتبط:VDRL چیست؟

آنتی بادی ها کجا تولید می شوند؟

آنتی بادی ها توسط سلول های لنفوست B (گلبول های سفید) تولید می شوند. هنگامی که یک آنتی ژن با یک سلول B تماس پیدا می کند، باعث تقسیم و شبیه سازی سلول B می شود. این سلول های B کلون شده – یا سلول های پلاسما – میلیون ها آنتی بادی را در جریان خون و سیستم لنفاوی شما آزاد می کنند.

آنتی بادی ها در نواحی مختلف بدن شما از جمله پوست، ریه ها، اشک، بزاق و حتی شیر مادر قرار دارند. در واقع مقادیر زیادی آنتی بادی در آغوز (مایع غلیظی که چند روز پس از زایمان از سینه ها ترشح می شود) وجود دارد. به همین دلیل است که شیردهی (شیردهی) می تواند سیستم ایمنی کودک شما را تقویت کند.

آنتی بادی های مونوکلونال چیست؟

آنتی بادی های مونوکلونال چیست؟

آنتی بادی های مونوکلونال در آزمایشگاه ایجاد می شوند. آنها از توانایی طبیعی سیستم ایمنی بدن شما برای مبارزه با عوامل بیماری زا تقلید می کنند. استفاده از آنتی بادی های مونوکلونال برای مبارزه با عفونت ها نوعی ایمونوتراپی است.

۵ نوع آنتی بادی و عملکرد آنها چیست؟

آنتی بادی ها بر اساس محل قرارگیریشان به پنج دسته تقسیم می شوند. هر یک با یک حرف مشخص شده است که به اختصار اصطلاح “ایمونوگلوبولین” (Ig) پیوست شده است:

آنتی بادی ها از چه چیزی ساخته شده اند؟

آنتی بادی ها پروتئین هستند. هر آنتی بادی دارای چهار پلی پپتید (پپتیدهایی است که از دو یا چند اسید آمینه تشکیل شده است)، شامل دو زنجیره سنگین و دو زنجیره سبک.

انواع انتی بادیعملکرد
IgAIgA که در بزاق، اشک، مخاط، شیر مادر و موکوس روده یافت می‌شود، از عوامل بیماری‌زای بلعیده شده و استنشاقی محافظت می‌کند.
IgDاین آنتی بادی در سطح سلول های B شما یافت می شود. اگرچه عملکرد دقیق آن نامشخص است، کارشناسان فکر می کنند که IgD از بلوغ و فعال شدن سلول های B پشتیبانی می کند.
IgEآنتی بادی های IgE که عمدتا در پوست، ریه ها و غشاهای مخاطی یافت می شوند، باعث می شوند ماست سل ها (نوعی گلبول سفید خون) هیستامین و سایر مواد شیمیایی را در جریان خون آزاد کنند. آنتی بادی های IgE برای مبارزه با واکنش های آلرژیک مفید هستند.
IgG رایج ترین آنتی بادی است که تقریباً ۷۰ تا ۷۵ درصد از کل ایمونوگلوبولین های بدن شما را تشکیل می دهد. این آنتی بادی عمدتا در خون و مایعات بافتی یافت می شود. آنتی بادی های IgG به محافظت از بدن شما در برابر عفونت های ویروسی و باکتریایی کمک می کنند.
IgMآنتی بادی های IgM که در خون و سیستم لنفاوی شما یافت می شوند به عنوان اولین خط دفاعی در برابر عفونت ها عمل می کنند. همچنین نقش زیادی در تنظیم سیستم ایمنی دارند.

آنتی بادی ها چه شکلی هستند؟

هر ساختار آنتی بادی از دو زنجیره سنگین و دو زنجیره سبک تشکیل شده است که به هم می پیوندند و یک مولکول Y شکل را تشکیل می دهند. هر نوع آنتی بادی دارای یک توالی اسید آمینه متفاوت در نوک “Y” است، به همین دلیل است که هر آنتی بادی شکل متفاوتی دارد.

آنتی بادی های مونوکلونال چه بیماری های را می توانند درمان کنند؟

هر نوع آنتی بادی مونوکلونال آنتی ژن خاصی را هدف قرار می دهد. در نتیجه، آنتی‌بادی‌های مونوکلونال می‌توانند تعدادی از بیماری‌ها را کنترل کنند، از جمله:

 1. سرطان
 2. روماتیسم مفصلی
 3. بیماری قلبی
 4. مولتیپل اسکلروزیس (MS)
 5. کولیت زخمی
 6. لوپوس
 7. بیماری کرون
 8. پسوریازیس
 9. رد پیوند عضو

مطالب مرتبط: تست تری گلیسیرید چیست؟

آنتی بادی های کووید چیست؟

آنتی بادی های ویروسی که باعث COVID-19 می شود را می توان در خون افرادی که از عفونت بهبود یافته اند یا کسانی که واکسن COVID-19 دریافت کرده اند، یافت می شود. اگر قبلاً COVID-19 داشته اید، دریافت واکسن پاسخ آنتی بادی بدن شما را افزایش می دهد و محافظت شما را در برابر ویروس بهبود می بخشد.

چگونه می توانم متوجه شوم که آنتی بادی کووید دارم؟

می توانید آزمایش آنتی بادی انجام دهید تا متوجه شوید که آیا آنتی بادی COVID دارید یا خیر. آزمایش های آنتی بادی در آزمایشگاه ها و برخی داروخانه ها موجود است.

آنتی بادی های کووید چقدر دوام می آورند؟

تحقیقات هنوز ادامه دارد، اما مطالعات نشان می‌دهد افرادی که مبتلا به کووید-۱۹ هستند حداقل پنج تا شش ماه آنتی‌بادی دارند. یک مطالعه نشان داد افرادی که از COVID-19 بهبود یافته اند دارای سلول های B حافظه هستند که می توانند سال ها در بدن شما باقی بمانند و به طور خاص ویروس را هدف قرار دهند. این بدان معنی است که اگر دوباره در معرض ویروس قرار بگیرید، می توانید به سرعت آنتی بادی تولید کنید.

آنتی بادی های تیروگلوبولین چیست؟

آنتی بادی های تیروگلوبولین اغلب در افرادی که مشکلات تیروئیدی دارند، مانند پرکاری تیروئید یا کم کاری تیروئید، یافت می شود. این آنتی بادی ها پروتئین های تیروگلوبولین (پیش سازهای هورمون های تیروئید) را هدف قرار می دهند و به طور بالقوه می توانند غده تیروئید را تخریب کنند.

آزمایش آنتی بادی آنتی تیروگلوبولین چیست؟

اگر پزشک شما مشکوک به مشکلات تیروئید باشد، ممکن است آزمایش آنتی بادی آنتی تیروگلوبولین را توصیه کند. این آزمایش همچنین برای نظارت بر پیشرفت پس از درمان سرطان تیروئید انجام می شود.

اگر آزمایش آنتی بادی آنتی تیروگلوبولین مثبت باشد چه؟

اگر آنتی بادی های آنتی تیروگلوبولین در خون شما یافت شود، می تواند نشان دهنده مشکلات تیروئید باشد، از جمله:

 1. پرکاری تیروئید
 2. کم کاری تیروئید
 3. بیماری هاشیموتو
 4. بیماری گریوز
 5. تیروئیدیت تحت حاد
 6. لوپوس.
 7. دیابت نوع

اتوآنتی بادی چیست؟

اتوآنتی بادی چیست؟

آنتی بادی های ضد هسته که به نام آنتی بادی های ضد هسته ای (ANAs) نیز شناخته می شوند، پروتئین های طبیعی در هسته سلول را هدف قرار می دهند. اتوآنتی بادی ها پروتئین های سالم و طبیعی با عوامل خطرناک و ناخواسته اشتباه می گیرند. در نتیجه، بدن شما شروع به حمله به خود می کند. اکثر مردم مقادیر کمی اتوآنتی بادی دارند. با این حال، در مقادیر زیاد، اتوآنتی بادی ها معمولاً یک بیماری خود ایمنی را نشان می دهند.

مطالب مرتبط:تست Chol  چیست؟

چگونه می توان آنتی بادی های ضد هسته ای را آزمایش کرد؟

آزمایش خون به نام آزمایش آنتی بادی ضد هسته ای فلورسنت رایج ترین روش برای آزمایش آنتی بادی های ضد هسته ای است. در طول این آزمایش، پزشک شما آنتی‌بادی‌های برچسب‌دار فلورسنت را زیر میکروسکوپ مشاهده می‌کند تا شدت و الگوی فلورسانس را تعیین کند. این آزمایش معمولا برای رد لوپوس استفاده می شود.

آزمایش ANA مثبت به چه معناست؟

نتیجه مثبت آزمایش ANA به پزشک شما می گوید که به دنبال تشخیص باشد. لزوماً به این معنی نیست که شما یک بیماری خودایمنی دارید. اگر نتیجه مثبت دریافت کردید، احتمالاً پزشک شما آزمایشات بیشتری را توصیه می کند.

کلام آخر

آنتی بادی ها راه سیستم ایمنی شما برای محافظت از شما در برابر عفونت ها، آلرژن ها و سموم هستند. بدن شما این پروتئین ها را به طور طبیعی تولید می کند. گاهی اوقات، آنتی بادی های مونوکلونال آزمایشگاهی برای درمان برخی از بیماری ها مانند سرطان، بیماری قلبی، آرتریت روماتوئید و غیره استفاده می شود.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *