سلامت جنسی

زگیل تناسلی در زنان چگونه است؟

زگیل تناسلی در زنان چگونه است

در بیشتر موارد، سیستم ایمنی بدن شما عفونت HPV را قبل از ایجاد زگیل شکست می دهد. هنگامی که زگیل ظاهر می شود، بسته به نوع HPV که درگیر است، ظاهر آنها متفاوت است:

زگیل ناحیه تناسلی: اینها به صورت ضایعات مسطح، برجستگی های کوچک شبیه گل کلم یا برآمدگی های ساقه مانند ظاهر می شوند. در زنان، زگیل تناسلی بیشتر در ناحیه فرج ظاهر می‌شود، اما می‌تواند در نزدیکی مقعد، دهانه رحم یا واژن نیز ایجاد شود.در مردان، زگیل تناسلی در آلت تناسلی و کیسه بیضه یا اطراف مقعد ظاهر می شود. زگیل تناسلی به ندرت باعث ناراحتی یا درد می شود، اگرچه ممکن است خارش داشته باشد یا حساس باشد.

زگیل های رایج زگیل های معمولی: به صورت برآمدگی های خشن و برجسته ظاهر می شوند و معمولاً روی دست ها و انگشتان ایجاد می شوند. در بیشتر موارد، زگیل‌های معمولی به سادگی ناخوشایند هستند، اما می‌توانند دردناک یا مستعد آسیب یا خونریزی باشند.

میخچه کف پا: زگیل های کف پا، زگیل های سخت و دانه دانه ای هستند که معمولا در پاشنه ها یا گوی های پای شما ظاهر می شوند. این زگیل ها ممکن است باعث ناراحتی شوند.

زگیل های مسطح: زگیل های مسطح ضایعاتی با سطح صاف و کمی برجسته هستند. آنها می توانند در هر جایی ظاهر شوند، اما کودکان معمولا آنها را روی صورت می گیرند و در مردان در ناحیه ریش و در زنان روی پاها ایجاد می شود.

سرطان دهانه رحم: تقریباً همه سرطان‌های دهانه رحم به دلیل عفونت‌های HPV ایجاد می‌شوند، اما سرطان دهانه رحم ممکن است ۲۰ سال یا بیشتر طول بکشد تا بعد از عفونت HPV ایجاد شود. عفونت HPV و سرطان اولیه دهانه رحم معمولاً علائم قابل توجهی ایجاد نمی کنند. واکسینه شدن در برابر عفونت HPV بهترین محافظت شما در برابر سرطان دهانه رحم است.

از آنجایی که سرطان اولیه دهانه رحم علائمی ایجاد نمی کند، بسیار مهم است که زنان به طور منظم آزمایش های غربالگری را برای تشخیص هرگونه تغییر پیش سرطانی در دهانه رحم که ممکن است منجر به سرطان شود، انجام دهند. دستورالعمل های فعلی توصیه می کنند که زنان ۲۱ تا ۲۹ ساله هر سه سال یک بار آزمایش پاپ انجام دهند. به زنان ۳۰ تا ۶۵ ساله توصیه می شود که هر سه سال یکبار یا اگر آزمایش DNA HPV را هم انجام می دهند، هر سه سال یکبار آزمایش پاپ را ادامه دهند. زنان بالای ۶۵ سال اگر سه تست پاپ تست طبیعی پشت سر هم انجام داده باشند یا دو تست HPV DNA و پاپ تست بدون نتایج غیرطبیعی انجام دهند، می توانند آزمایش را متوقف کنند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر شما یا فرزندتان زگیل هایی از هر نوعی دارید که باعث خجالت، ناراحتی یا درد می شود، با پزشک خود مشورت کنید.

علت زگیل تناسلی:

 • عفونت HPV زمانی رخ می دهد که ویروس معمولاً از طریق بریدگی، ساییدگی یا پارگی کوچک در پوست وارد بدن شما می شود. این ویروس عمدتاً از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود.
 • عفونت های HPV تناسلی از طریق مقاربت جنسی، رابطه جنسی مقعدی و سایر تماس های پوست به پوست در ناحیه تناسلی ایجاد می شود. برخی از عفونت های HPV که منجر به ضایعات دهانی یا تنفسی فوقانی می شوند از طریق رابطه جنسی دهانی منتقل می شوند.
 • اگر باردار هستید و عفونت HPV همراه با زگیل تناسلی دارید، ممکن است کودک شما به این عفونت مبتلا شود. به ندرت، عفونت ممکن است باعث رشد غیر سرطانی در جعبه صدای نوزاد (حنجره) شود.
 • زگیل ها مسری هستند. آنها می توانند از طریق تماس مستقیم با زگیل پخش شوند. زگیل همچنین می تواند زمانی گسترش یابد که شخصی چیزی را لمس کند که قبلاً زگیل را لمس کرده است.

عوامل خطر زگیل تناسلی:

عفونت HPV شایع است. عوامل خطر عفونت HPV عبارتند از:

 1. تعداد شرکای جنسی : هر چه شرکای جنسی بیشتری داشته باشید، احتمال ابتلا به عفونت HPV تناسلی بیشتر می شود. داشتن رابطه جنسی با شریکی که چندین شریک جنسی داشته است نیز خطر شما را افزایش می دهد.
 2. سن: زگیل های شایع بیشتر در کودکان ایجاد می شود. زگیل تناسلی اغلب در نوجوانان و جوانان ایجاد می شود.
 3. سیستم ایمنی ضعیف شده: افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت HPV هستند. سیستم ایمنی را می توان با اچ آی وی/ایدز یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی که پس از پیوند اعضا استفاده می شود، تضعیف کرد.
 4. پوست آسیب دیده: مناطقی از پوست که سوراخ یا باز شده اند بیشتر مستعد ابتلا به زگیل های معمولی هستند.
 5. تماس شخصی: دست زدن به زگیل های شخصی یا عدم استفاده از محافظ قبل از تماس با سطوحی که در معرض HPV قرار گرفته اند – مانند دوش های عمومی یا استخرهای شنا – ممکن است خطر ابتلا به عفونت HPV را افزایش دهد.

عوارض  زگیل تناسلی

عوارض  زگیل تناسلی:

 1. ضایعات دهانی و تنفسی فوقانی: برخی از عفونت‌های HPV باعث ایجاد ضایعات روی زبان، لوزه‌ها، کام نرم یا داخل حنجره و بینی می‌شوند.
 2. سرطان: برخی از گونه های HPV می توانند باعث سرطان دهانه رحم شوند. این سویه ها همچنین ممکن است به سرطان های اندام تناسلی، مقعد، دهان و دستگاه تنفسی فوقانی کمک کنند.

پیشگیری از زگیل تناسلی:

زگیل های رایج: جلوگیری از عفونت های HPV که باعث زگیل های معمولی می شوند، دشوار است. اگر زگیل معمولی دارید، می‌توانید با نچیدن زگیل و جویدن ناخن‌ها از گسترش عفونت و ایجاد زگیل‌های جدید جلوگیری کنید.

میخچه کف پا: برای کاهش خطر ابتلا به عفونت های HPV که باعث زگیل کف پا می شوند، کفش یا صندل را در استخرهای عمومی و رختکن بپوشید.

زگیل ناحیه تناسلی: شما می توانید خطر ابتلا به زگیل تناسلی و سایر ضایعات تناسلی مرتبط با HPV را با موارد زیر کاهش دهید:

 1. قرار گرفتن در یک رابطه جنسی متقابل تک همسری
 2. کاهش تعداد شرکای جنسی
 3. استفاده از کاندوم لاتکس که می تواند خطر انتقال HPV را کاهش دهد.

واکسن های HPV

واکسن های HPV :

Gardasil 9  یک واکسن HPV تایید شده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده است و می تواند برای مردان و زنان برای محافظت در برابر سرطان دهانه رحم و زگیل تناسلی استفاده شود. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) واکسیناسیون روتین HPV را برای دختران و پسران ۱۱ و ۱۲ ساله توصیه می‌کند، اگر چه می‌توان این واکسن را از سن ۹ سالگی انجام داد. این واکسن برای دختران و پسران ایده‌آل است که قبل از برقراری تماس جنسی و در معرض HPV قرار دارند. تحقیقات نشان داده است که دریافت واکسن در سنین پایین با شروع زودتر فعالیت جنسی ارتباطی ندارد. هنگامی که فردی به HPV آلوده می شود، واکسن ممکن است آنقدر مؤثر نباشد یا اصلاً کارساز نباشد. همچنین پاسخ به واکسن در سنین پایین تر از سنین بالاتر بهتر است. اما، اگر قبل از ابتلا به فردی تزریق شود، این واکسن می تواند از اکثر موارد سرطان دهانه رحم جلوگیری کند. توصیه می شود که همه کودکان ۱۱ و ۱۲ ساله دو دوز واکسن HPV را با فاصله حداقل شش ماه دریافت کنند. نوجوانان جوان ۹ و ۱۰ ساله و نوجوانان ۱۳ و ۱۴ ساله نیز می توانند واکسیناسیون را در برنامه به روز شده دو دوز دریافت کنند. تحقیقات نشان داده است که برنامه دو دوز برای کودکان زیر ۱۵ سال موثر است.

نوجوانان و بزرگسالان جوانی که بعداً در سنین ۱۵ تا ۲۶ سالگی واکسن را شروع می کنند، باید به دریافت سه دوز از واکسن ادامه دهند. واکسیناسیون HPV را برای همه افراد تا سن ۲۶ سالگی که به اندازه کافی واکسینه نشده اند توصیه می شود.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده اخیراً استفاده از Gardasil 9 را برای مردان و زنان ۹ تا ۴۵ ساله تأیید کرده است. اگر ۲۷ تا ۴۵ ساله هستید، با پزشک خود مشورت کنید که آیا او توصیه می کند واکسن HPV را دریافت کنید.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

author-avatar

دکتر عبدالحسین ناصری

وی از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی ایران بوده و ده ها پروژه پژوهشی دانشگاهی در دانشگاه علوم پزشکی ایران با راهنمایی و نظارت ایشان صورت پذیرفته، دکتر ناصری از سال 1370 بعنوان هیئت علمی در دانشگاه مشغول به خدمت بوده و همچنین از سال 1373 تاکنون مدیریت آزمایشگاه بیمارستان های متعددی را عهده دار بودند، ایشان از سال 1396 تاکنون مدیرت آزمایشگاه بیمارستان های حضرت فاطمه (س) و شهید مطهری تهران را بر عهده دارند. از سری نگارش های دکتر میتوان به کتب "دقیق ترین روش تشخیص استافیلوکوکوس اورئوس" ، "بررسی چشمه ها و آب های گرم معدنی ایران" و ... اشاره کرد، لازم به ذکر است که نگارش "طرح جامع گردشگری سلامت کل کشور" نیز جز دستاورد های ایشان بوده است. Wikipedia.org isid.research.ac.ir irimc.org majlis.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *