آزمایش های پزشکی, چکاپ, سلامت جسم, سلامت عمومی

مقدار ferritin در آزمایش خون چقدر است؟

مقدار ferritin در آزمایش خون چقدر است؟

Ferritin یا آهن یکی از مهم ترین مواد معدنی در بدن بوده که با افزایش یا کاهش میزان آن در بدن می تواند خطراتی را برای سلامت بدن بوجود بیاورد. آزمایش ferritin نشان دهنده میزان و ذخایر آهن در بدن که کمبود آن می تواند کم خونی و زیاد بودن میزان آن در بدن می تواند منجر به بیماری های کلیوی و کبدی شود.

برای بررسی میزان این ماده معدنی بهتر است مقدار نرمال، غیر طبیعی و چگونگی تفسیر آزمایش آن را بدانید تا اقدامات لازم جهت از بین بردن مشکلات بدنی را انجام دهید. برای انجام آزمایش خون و تزریقات در منزل می توانید از تیم حرفه ای لیما طب کمک گرفته و با در ارتباط بودن با آن ها انواع آزمایش و چکاپ کامل در منزل را انجام دهید.

ferritin در آزمایش خون

فریتین پروتئینی برای ذخیره آهن خون بوده که در صورت نیاز آن را آزاد می کند. کمترین حجم فریتین در جریان خون در حال گردش بوده و بیشترین حجم آن در سلول ها ذخیره می شود. میزان غلظت پروتئین در آزمایش ferritin مورد بررسی قرار گرفته و با میزان ذخایر آهن در بدن ارتباط دارد.  

فریتین در بدن برای ساخت سلول های قرمز خونی استفاده می شود و فریتین بالاتر در زمان خونریزی و یا ابتلا به برخی از بیماری ها در خون جریان پیدا می کند.

چرا باید آزمایش ferritin انجام دهیم؟

چه زمانی این آزمایش توسط پزشک تجویز می شود؟ و چرا باید این آزمایش را انجام دهیم؟ اگر آهن بدن کاهش پیدا کرده باشد و علائم کم خونی در بدن وجود داشته باشند این آزمایش تجویز می شود تا سطح و میزان ferritin در بدن مورد بررسی قرار گیرد.

شرایط انجام آزمایش ferritin چیست؟شرایط انجام آزمایش ferritin چیست؟

برای انجام این آزمایش نیازی به ناشتا بودن نبوده ولی باید مصرف قرص ها و مکمل هایی که حاوی آهن هستند را تا ۲۴ ساعت قبل از انجام آزمایش قطع کرده باشید. البته در برخی موارد پزشک ناشتا بودن را برای انجام این آزمایش پیشنهاد می کند که در این مورد باید با او مشورت کنید.

مقدار ferritin در آزمایش خون

میزان طبیعی ferritin موجود در خون به نسبت سن و جنسیت تعیین می شود و مقادیر طبیعی آن بر اساس این دو عامل مورد بررسی قرار می گیرند. در زیر به مقدار ferritin طبیعی پرداخته ایم.

  • مقدار ferritin در مردان بالغ ۲۴ الی ۳۳۶ ng/dl
  • مقدار ferritin در زنان بالغ ۱۱ الی ۳۰۷ ng/dl
  • مقدار ferritin در کودکان ۶ ماه تا ۱۵ سال ۷۰ الی ۱۴۲ ng/dl
  • مقدار ferritin در کودکان ۲ تا ۵ ماه ۵۰ الی ۲۰۰ ng/dl
  • مقدار ferritin در کودکان کمتر از ۱ ماه ۲۰۰ الی ۶۰۰ ng/dl
  • مقدار ferritin در نوزادان  ۲۵ الی ۲۰۰ ng/dl

سخن آخر

در این مقاله به بررسی ferritin موجود در خون پرداخته و میزان طبیعی برای هر سن و جنسیت را به طور کامل شرح دادیم. برای بررسی اینکه آیا مبتلا به بیماری خاص و یا کم خونی دچار شده ایم یا نه بهترین گزینه انجام آزمایش خون و بررسی میزان فریتین موجود در آن است.

فرم درخواست خدمات

"*" indicates required fields

نام و نام‌ خانوادگی*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *